Higiena ciała u alergików. Z jakich kosmetyków korzystać

Alergią nazywamy uczulenie, czyli stan polegający na nadmiernej reakcji układu immunologicznego na istniejące w środowisku i obce dla organizmu czynniki. Określamy je jako alergeny. W normalnych warunkach alergen powinien być ignorowany przez ciało, jednak alergicy mają z tym problem.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre osoby mogą być uczulone na produkty do pielęgnacji ciała. Dlatego też takie osoby muszą bardzo uważnie czytać etykietki i uważać przy swoich zakupach. W przeciwieństwie do innych rodzajów alergii, np. pokarmowe czy zwiewne, których można łatwo uniknąć, ponieważ wiemy dokładnie, co może być ich przyczyną ? alergii na kosmetyki i różne produkty do pielęgnacji skóry dość trudno niestety zapobiec, gdyż większość z nas nie wie, która dokładnie substancja jest zawarta w danym produkcie. Oto kilka prostych sugestii, które mogą pomóc. Co z tym można zrobić zaraz po tym, gdy wystąpi reakcja alergiczna jeśli po zastosowaniu danego kosmetyku wystąpi swędzenie, obrzęk albo zaczerwienienie. Należy wtedy przestać wykorzystywać dany produkt na jakiś czas. Jeśli reakcja alergiczna objęła powieki, to należy zaprzestać używania kosmetyków całkowicie. Należy również usunąć makijaż w odpowiedni sposób poprzez delikatne oczyszczenie skóry.

Co robić zaraz po zauważeniu np. obrzęku?

Jeśli pojawił się jakikolwiek obrzęk, to można zastosować okłady z lodu. Nie wolno używać gorącej wody ani też pary, by wyczyścić powierzchnię. Ponadto zmienioną powierzchnię skóry należy delikatnie przecierać tkaniną. Nie wolno używać wełny. Powinniśmy unikać stosowania kremów zawierających kortyzon. Zapewniają jedynie tymczasową ochronę i mogą niestety osłabiać komórki naszej skóry. Gdy podrażnienie skóry nieco złagodnieje, możemy zastosować delikatny neutralny balsam albo krem. W ciągu kilku następnych dni po wystąpieniu reakcji alergicznej nie należy nakładać makijażu ani jakichkolwiek innych agresywnych kosmetyków. Jeżeli natomiast chcesz zastosować krem przeciwsłoneczny, to najlepiej byłoby wykorzystać taki, który zawiera filtry mineralne.

Leczenie alergii, które były wywołane poprzez używanie kosmetyków

Jeśli nie masz pewności, który produkt spowodował powstanie reakcji alergicznej, to należy porozmawiać z kosmetyczką albo dermatologiem. Po przeprowadzeniu dokładnych badań lekarz zdecyduje o najlepszej metodzie leczenia. Może się jednak okazać, że potrzebne są również testy skórne, aby dowiedzieć się, który składnik produktu nas uczula.

Takie reakcje alergiczne jak choćby ostra egzema czy wypryski można leczyć kremami zawierającymi kortyzon i wodą termalną. Leki przeciwhistaminowe natomiast mogą okazać się warte zainteresowania, aby osłabić efekt swędzenia. Jeśli na naszej skórze pojawiły się pęcherze, to może się okazać konieczne wykorzystanie antybiotyków.

Jak zmniejszyć ryzyko występowania alergii

Warto zredukować liczbę wykorzystywanych w jednym czasie produktów kosmetycznych i wykorzystywanych do pielęgnacji ciała. Chodzi tu zwłaszcza o to, aby unikać kosmetyków mocno wydzielających silny zapach. Należy używać produktów odpowiednich do konkretnego typu skóry. Można porozmawiać z dermatologiem przed wykorzystaniem jakiegoś nowego produktu. Należy także unikać wykorzystywania bardzo skoncentrowanych kosmetyków. Nie należy mieszać różnych produktów przed ich wykorzystaniem. Dotyczy to zwłaszcza szamponów. Należy wybierać produkty, które wyraźnie posiadają skład i sposób jego użycia na swojej etykiecie. Najkorzystniej jest wykorzystywać niektóre ziołowe alternatywy dla kosmetyków. Nie powinniśmy także udostępniać nikomu swoich aplikatorów czy pędzli kosmetycznych. Przekazanie alergii jest niestety bardzo łatwe. Przed kupieniem kosmetyków w każdym przypadku należy sprawdzać datę ważności. Stare produkty mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i skóry. Jeśli wykonane testy potwierdziły niestety reakcję alergiczną na dany składnik wykorzystany w kosmetyku, można zapobiec powtórzeniu się alergii przez całkowite zrezygnowanie z takiego produktu, który zawiera szkodliwe substancje.

Gdzie kupić?

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie swoich zakupów w aptece. Farmaceuci z pewnością będą mogli służyć uprzejmą pomocą. Kiedy będziemy już mieli swój ulubiony produkt, warto sprawdzić jego cenę w jednej z internetowych porównywarek cen. Najprawdopodobniej ceny kosmetyków będą niższe, ponieważ internetowe apteki nie muszą dodawać do ceny produktu m.in. kosztów magazynowania towarów.

Inne metody

Na szczęście większość firm, które produkują kosmetyki ma obowiązek oznaczania nowych alergenów zapachowych występujących w składzie chemicznym ich produktów. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dotyczącego produktów kosmetycznych z 2009 roku, wprowadzony został obowiązek zamieszczania na liście składników danego produktu wszystkich substancji zapachowych, które mogą wywoływać alergie kontaktowe, jeśli ich stężenie będzie większy niż 0,001% w produktach niespłukiwalnych i 0,01% spłukiwalnych. Ów nakaz obejmuje 26 związków, czyli alergenów.Poprzedni tekst              Następny tekst